В Україні правила перевезення дітей синхронізовані з вимогами, які діють у всій Європі. Ці новації є загальноєвропейськими та впроваджені відносно недавно. Вони доволі жорсткі, але водночас забезпечують максимальну безпеку для дитини та дотримання водієм необхідних заходів безпеки, які захищають життя малюка, якщо він стає пасажиром.
Закон про перевезення дітей в автомобілі
Усі законодавчі норми про перевезення дітей зосереджені у Правилах дорожнього руху (ПДР), затверджених постановою Кабінету міністрів. Вони регулярно оновлюються та мають силу закону. Діють також різні інструкції та роз’яснення міністерств та відомств, але основні норми передбачені саме Правилами дорожнього руху. Вони містять понад десять пунктів, що дають чіткі роз’яснення про те, як мають здійснюватися такі регулярні чи нерегулярні трансфери.
Закон про ПДР та про перевезення дітей розділяє звичайну поїздку з дитиною та організоване перевезення групи.
Групою вважається перевезення від 10 дітей з керівником цього колективу. Якщо планується поїздка понад 30 учасників, має бути людина з медичними практичними знаннями. Крім того, є особливі правила такої поїздки:
- швидкість, з якою їде водій, жорстко фіксується – не більше ніж 80 км/год.;
- водій повинен мати категорію не нижче за D;
- у водія має бути як мінімум п’ятирічний стаж.
Компанія «Мегатранс» може надати якісне забезпечення автоперевезень, включаючи тривалі пасажирські перевезення на великі відстані або місцеві перевезення по місту. Компанія надає послуги оренди шкільного автобуса для безпечного і зручного перевезення учнів. Така оренда автобуса з водієм дозволить забезпечити оптимальність витрат, а також необхідний рівень комфорту та якості перевезень.
Досвід водіїв компанії та технічні можливості автобусів, мікроавтобусів, мінівенів допоможуть вирішити питання перевезення у будь-яких ситуаціях. Включно з тим, необхідність трансферу з малюком, якому ледве виповнилося кілька днів, і дитини, яка досягла віку юнака чи дівчини.
Правила перевезення дітей різного віку
Нововведення, що діють у Правилах дорожнього руху з 2021 року, дещо змінили звичні правила перевезення дітей в автомобілі для окремих категорій. Проте рекомендації щодо поїздок дітей певного віку є. До того ж існують особливі правила використання дитячих крісел, які є обов’язковими.
Перевезення новонароджених
Везти новонародженого слід у люльці, яка спеціально закріплюється та має посилену конструкцію. Особливих розпоряджень щодо цього Правила не дають. Єдине уточнення – колиска повинна бути вставлена спиною вперед і горизонтально. Є дитячі крісла категорії 0+. Для дітей від 6 місяців можна використовувати крісла категорії І, а трохи старшим – категорії ІІ, за правилами ЄЕК (Європейської економічної комісії).
Перевезення дітей віком до 7 років
Діє загальне правило – спеціальні дитячі крісла. Вони повинні бути для будь-якої дитини, якщо вона нижче 145 см. Ці крісла повинні бути II-III групи за класифікацією ЄЕК. У цьому віці діти вже фіксуються стандартним ременем безпеки. Зазвичай це так звані крісла-трансформери, оскільки вони можуть змінюватися під різний вік дитини.
Перевезення дітей віком від 7 до 12 років
Правила звичайні – також дитяче крісло. Зазвичай це вже крісло-бустер чи бустер зі спинкою. Дитина фіксується штатним ременем безпеки.
Перевезення дітей віком від 12 років
Якщо немає дитячого автомобільного крісла, раніше правила забороняли подорож дитини до досягнення нею 12 років спереду, на місці біля водія. Нині такого обмеження немає. По суті, дорослим пасажиром дитина стає не за законодавчою нормою про вік – 18 років, – а за її фізичною комплекцією, яка дозволяє повноцінно застосовувати ремінь безпеки.
До якого віку потрібне автокрісло
Власне вік зараз не лімітовано. Важливим є лише зріст дитини – 145 см. У старих правилах дійсно встановлювалося обмеження за віком. Тепер воно зняте. Зазвичай дитина досягає зросту 145 см в 10–12 років.
Як встановити автокрісло в машину
Автокрісло встановлюють в автомобілі у другому ряду. Закріпити його можна штатними засобами. Вони доволі сильно розрізняються для кожної з моделей дитячих крісел, але їх загальна риса – це надійне блокувальне охоплення всієї конструкції.
З якого віку можна їздити на передньому сидінні
Дитина до трьох років може їхати в машині в першому ряду. Але для цього використовується спеціальна люлька. А подушка безпеки вимикається.
Перевезення на передньому сидінні старших дітей у кріслі або без нього забороняється. Це небезпечно. Щоправда, йдеться навіть не про вік, а про зріст дитини – 145 см. Швидше за все, ця вимога запроваджена через необхідність враховувати зріст та вагу, фізичний рівень розвитку, а не просто кількість років. І, за великим рахунком, це вірно, оскільки важливо, щоб система безпеки автомобіля змогла спрацювати у критичній ситуації та відвести удар від незахищеного пасажира.
Штрафи за порушення
У Кодексі про адміністративні правопорушення є конкретні норми, які передбачають порушення зазначених пунктів Правил дорожнього руху. Вони не надто суворі, але все ж таки нагадують про відповідальність водія перед законом за невиконання заходів безпеки.
Якщо водій порушить обумовлені законом обмеження та вимоги, йому загрожує штраф за відсутність дитячого крісла чи неправильну посадку дитини у салоні автомобіля. Таке порушення на перший раз потягне на 510 грн. Повторне невиконання вимог – 850 грн. Проте все ж таки найважливіше в цій ситуації – моральна сторона питання.
Безпека дитини має бути пріоритетною. І питання, звичайно ж, не в розмірі штрафних санкцій, а в безпеці малюка, яку зобов’язаний забезпечити той, хто керує автомобілем.
Підсумовуючи, слід зазначити, що перевезення дітей автобусом забезпечується додатковими зобов’язаннями перевізників. А для водія приватного авто – особливими вимогами щодо розміщення дитини. У будь-якому випадку це дуже відповідальний трансфер. І закон пред’являє особливі та справедливо підвищені вимоги до тих, хто здійснює таке перевезення.