Водії стежать за технічним станом машини, але вміст автомобільної аптечки можуть збирати «для галочки». Дорога непередбачувана, і щоб не рвати на собі волосся від безсилля та неможливості надати першу медичну допомогу потерпілому, слід відповідально зібрати всі медичні засоби, що передбачаються законом.
Транспортні компанії регулярно перевіряють наявність в автомобілі трьох базових предметів згідно з ПДР: аптечка, вогнегасник та знак. Компанія «Мегатранс» забезпечує повну безпеку і комфорт усіх пасажирів під час пасажирських перевезень, а також під час оренди автобуса з водієм на різноманітні заходи. Перевізник несе відповідальність за велику кількість людей, адже надає автобус на весілля або виконує замовлення на оренду шкільного автобуса.
Вимоги до автомобільної аптечки
Автоаптечка має бути в будь-якому ТЗ: легкові та вантажні авто, міський та с/г транспорт. Розташовується вона у легкодоступному місці та бажано з маркуванням червоного хреста на світлому фоні. При стресі кожна секунда на рахунку, важливо швидко зуміти знайти потрібний медкомплект.
В Україні на початок 2023 року законодавчою базою з використання та комплектації автоаптечки вважається наказ МОЗ № 270 від 07.09.1998 року. До нього двічі вносилися доповнення – у 2000 та 2013 роках.
ПДР України (п. 31.4.7) забороняє експлуатацію ТЗ за відсутності медичної аптечки, і це порушення класифікується за ст. 125 КУпАП, яка передбачає попередження. Але для офіційних перевізників передбачено штраф на підставі ст. 121, ч. 2 КУпАП.
Склад автомобільної аптечки
За оновленим державним стандартом, «Аптечка медична автомобільна» існує 2 типи аптечок: 1 – авто із завантаженням 8 пасажирів + водій; 2 – понад 8 пасажирів. Кожен тип має два набори: аварійний – кровоспинний та експлуатаційний – для допомоги при травмах. Список нижче показує кількість предметів у дужках згідно з типом.
Аварійний набір
Повинна бути забезпечена наявність:
- Кровоспинних засобів та для допомоги при травмах:
- джгута Есмарха – (1/3);
- бинта еластичного (5 м х 10 см) – (1/2);
- бинта стерильного (5 м х 10 см) – (2/6);
- бинта стерильного (7 м х 14 см) – (1/4);
- бинта нестерильного (5 м х 5 см) – (1/4);
- бинта нестерильного (7 м х 14 см) – (1/4);
- серветок із хлоргексидином (знеболюючих, 6х10 см) – (2/9);
- серветок з фурагіном (кровоспинних, 6х10 см) – (2/9);
- серветок стерильних (6х10 см) – (6/12);
- смужок гелевих (антимікробних, 10х50 см) – (2/9);
- пакета перев’язувального – (1/4).
- Додаткових засобів – парамедичних ножиць завдовжки 19 см (1/1).
Експлуатаційний набір
- До нього повинні входити:
- протиопікова пов’язка (1/1);
- анатомічний пінцет (1/1);
- плівка-клапан для штучної вентиляції легень (1/4);
- косинка медична 50х50 см (1/1);
- прозорі одноразові рукавички (1/4);
- безпечна шпилька (2/4);
- упаковка стерильних серветок (1/1);
- вата 50 г (1/1);
- термопростирадло 160х210 см (1/4);
- лейкопластир рулонний 5 м х 5 см (1/3);
- бактерицидний пластир 2,3 х7, 2 см (4/10).
До аптечки можна вкладати й додаткові ліки: жарознижувальні, знеболювальні, антисептичні, протизапальні, а також градусник і тонометр.
Правила використання аптечки
Визначившись із тим, що має бути в аптечці водія, слід ознайомитися з інструкціями із застосування і теж покласти їх до аптечки, вони стануть у нагоді при діях у стресовій ситуації.
Базові правила прості:
- Все робити в рукавичках (захист від зараження).
- При кровотечі джгут зафіксувати над раною. У пов’язку вкласти записку із зазначенням часу.
- На рану накладати серветки та бинти. Порізи закривати пластиром.
- Для штучного дихання використовувати клапан.
Термін придатності автомобільної аптечки
Він вказаний на упаковці, оптимальним є 4,5 роки. Джгут втрачає еластичність, лейкопластир та серветки пересихають. Додані медичні засоби мають свій термін придатності, і їх слід змінювати за необхідності.