Кожен водій, який хоча б раз вирушав у довгу дорогу, відчував на собі, що таке сонливість за кермом. Найчастіше такий стан стає причиною дорожньо-транспортних пригод, які можуть мати трагічні наслідки. Як не заснути за кермом – це питання, яке непокоїть кожного водія легкового чи вантажного авто, адже це про безпеку життя.
Причини сонливості
Першою та найбільш поширеною серед водіїв причиною сонливості за кермом вважається так званий дорожній гіпноз. Річ у тім, що коли ми рухаємося по однотипному маршруту, коли не потрібно зосереджуватись на подоланні складних перехресть або думати про повороти, ми починаємо втрачати зосередженість. Це може зустрічатися найчастіше на трасах при пасажирських перевезеннях, адже там ви просто монотонно їдете прямо. Чим довше ми їдемо, не замислюючись і не напружуючись, тим більше хочемо спати, розслабляємось і мимоволі починаємо засинати.
Усі ми знаємо, що таке циркадні ритми людини. Найчастіше водії турбуються, як не заснути за кермом уночі. Але ці ритми також можуть бути причиною неуважного керування, найчастіше вранці або в середині дня. Останньою, але не менш важливою причиною сонливості за кермом є сама механіка автомобіля. Наприклад, легкі однотонні вібрації машини можуть хилити в сон водія.
Як розпізнати втому
Дуже часто водії можуть розповідати у колі друзів історії, як вони їхали дві доби за кермом без перепочинку і тим самим ставили рекорд. Однак такі «розваги» ніколи ні до чого хорошого не призводять. Дуже важко буває й водіям, які обслуговують автобуси на екскурсії, адже людський чинник втоми ніхто не скасовував, а пасажири часто бувають дітьми. Як тільки ви розумієте, що ваш стан погіршується, потрібно зупинитися.
Існує кілька ознак, які вказують на те, що ви виснажені, їх у жодному разі не можна ігнорувати:
- Вам незручно перебувати в одній позі, ви дуже часто починаєте рухатися і вовтузитися на сидінні, вибираючи найкраще місце.
- Починаєте позіхати дедалі більше.
- Ви не можете чітко розрізняти розмітку, знаки на дорозі, зір втрачає чіткість, очі заплющуються на ходу.
- Не звертаєте уваги на ями, вас не хвилюють навколишні машини.
- Вам потрібен час, щоб сконцентруватися і зрозуміти, що тільки що сказали по радіо або ви зовсім пропускаєте повз вуха, що сказав вам пасажир.
Якщо ви помітили за собою хоча б одну з перелічених ознак, – це сигнал, що потрібно зупинитися й відпочити, адже людський організм не завжди може витримувати велике навантаження.
Як не заснути за кермом: практичні рекомендації
Дуже багато дорожньо-транспортних пригод відбувається саме через сон за кермом. Це найжахливіші трагедії, адже за таких обставин водій навіть не намагається загальмувати, вирулити, врятувати ситуацію – він занурений у сон і не реагує на обставини, що виникли. Щоб уникнути таких небезпечних ситуацій на дорогах, є способи не заснути за кермом. Вони допоможуть, якщо ви користуватиметеся цими порадами перед поїздкою та безпосередньо під час керування автомобілем на дорозі.
Як підготуватися до майбутньої поїздки
Перед виїздом ви складаєте маршрут, список речей, які візьмете, завантажуєте свій плейлист, але чи знаєте ви, як боротися зі сном за кермом? Є кілька порад, які можуть полегшити вашу подорож:
- Ляжте спати раніше, відкладіть усі гаджети, книги та все, що може завадити вам виспатися. Міцний та хороший сон – перший крок.
- Не наїдайтеся, перед тим як сісти за кермо.
- Сплануйте першу половину шляху так, щоб вона не потрапила на нічний час, адже саме тоді всі ваші біологічні ритми збиваються, і ви точно захочете спати.
- Буде хорошою ідеєю взяти з собою колегу, який час від часу вас підмінятиме.
Такі, здавалося б, прості, але важливі настанови зможуть зберегти ваше життя та автомобіль.
Сонливість при їзді: що допоможе впоратися з нею
Якщо ви вже тривалий час у дорозі і відчуваєте, що хочете спати, – для вас є кілька порад. Перш за все, потрібно зупинити машину і хоча б трохи посидіти із заплющеними очима, це допоможе вам оцінити, наскільки ви виснажені. Якщо ж ситуація не покращується, – трохи поспіть. Якщо такий спосіб не для вас, то можете спробувати підбадьоритися, вийшовши з машини, зробивши кілька фізичних вправ. Можна включити улюблену музику, поговорити з пасажиром на цікаві, захоплюючі теми чи з’їсти щось солодке – це підвищить вашу енергетику. Найкращим правилом для водія буде зупинятися відпочивати кожні 2 години – незалежно від того, відчуває він втому чи ні.
Зважаючи на ризики, пов’язані з сонливістю за кермом, компанія “Мегатранс” рекомендує брати з собою колегу-водія для подорожей на великі відстані, що може забезпечити зміну за кермом та допомогти підтримувати бодрість під час довгих поїздок. Зокрема, компанія надає послуги оренди автобусу з водієм, що дозволяє забезпечити комфортну і безпечну поїздку для пасажирів, а також враховує важливість безпеки керування автомобілем під час довгих маршрутів.